Založ si blog

Pozor na slová. Ubližujú.

Slová.

Koľko vedia pokaziť,  a ako dlho si ich pamätáme. Predovšetkým teda tie, ktoré sa nás nepríjemne dotkli.  Ak tie slová nepríjemné aj mali byť, dobre . Ale niekedy to človek, ktorý tie tvrdé slová  povie nemyslí  tak zle, ako to napokon vyznie. A ešte horšie je to vtedy, ak ublíži veta myslená vlastne ako žart.  Niekedy ani netušíme, ako dlho bolí.

Komunikácia sa  vraj sa dá naučiť. Ale ľahké to nie je.

Ja so slovami pracujem celý svoj profesionálny  život, ale ich  silu som si začala uvedomovať vlastne až nedávno, pri zmene zamestnania.   Až teraz vidím, ako sa dá na jednu napísanú vetu pozerať z rôznych uhlov a ako tie uhly pohľadu menia jej význam. Teraz slová vyberám.  Snažím sa, aby napísané vety boli  plnovýznamové, jasné, a dávali čo najmenší priestor na to, aby si ich ľudia, ktorí ich čítajú,  nevysvetlili zle. Alebo nemohli zmeniť ich význam. Lebo to bežne robia – niektorí neúmyselne, niektorí  s jasným úmyslom uškodiť.  A tým rozhodne nechcem dať žiadnu šancu.

Na slová proste treba dávať pozor. Na tie napísané, aj na tie vypovedané. A na tie možno ešte viac, pretože sa už nedajú vziať späť. Každý z nás má zrejme niekde vo svojich „priečinkoch“ v hlave uložených zopár viet.  Niekto možno tie pochvalné a pekné, niekto možno kritické  a tvrdé. Ale takmer s istotou môžem tvrdiť, že tam nejaké máte.

A ešte jeden postreh – pozor na to, čo hovoríte pred deťmi. Tie si totiž pamätajú viac, ako by nám niekedy bolo milé. Tak aby sa nám to nevrátilo, keď to najmenej budeme čakať….

 

Aby to celé nebolo iba o dopade zlých slov, žiada sa mi pripojiť jednu príhodu s malou Dianou. V tomto prípade tie slová neboli  AŽ TAKÉ ZLÉ – ale zjavne iba pre mňa.

Diana je dieťa mojej kamarátky. Mala asi tri roky a jej mama musela odcestovať. Keďže ju nemala kam dať a nebolo vhodné, aby cestovala s ňou, zopár dní som ju mala na starosti ja. Musím podotknúť, že Diana bola veľmi čarovné a aj dobré dieťa. Ale zrazu bolo tých otázok a toho „malého zlostenia“ toľko, že som jej v slabej chvíľke povedala: „Dianka, vieš na čo sa teším? Že už príde tvoja mama a ja ťa vrátim!!!!“  Slabá chvíľka prehrmela, ja som už na túto svoju vetu zabudla a nastala opačná situácia.  Podvečerná pohoda, ja som práve dotelefonovala s kamoškou, s ktorou sme dohodli víkendovú grilovačku s deťmi na záhrade. Prišlo mi to super, malá bude mať okolo seba drobizg  a ja si pokecám s kamarátkou, ktorú som už dlhšie nevidela.  Dieťa  pokojne sedelo v strede izby obložené hračkami a ja som sa jej, celá spokojná opýtala : „Dianka, vieš na čo sa teším? „ Ja som už samozrejme myslela na víkendový program. A to dieťa zdvihlo hlavu, pozrelo na mňa tými svojimi belasými očiskami a opýtalo sa: „še ma vlátiš?“  Zabolelo ma to, pretože som si uvedomila, že jej tá veta ublížila. A dodnes si to pamätám.

 

Preto vážte slová. Aj tie, ktoré ublížiť nemali,  tak urobiť môžu

Klop-klop, som dobrá energia. Pustite ma dnu!

28.12.2016

Dospela som! Ko-neč-ne. Aj keď teda papierovo som dospelá už veľmi dlho, teraz si to o sebe skutočne myslím. Uvedomila som si to, keď sa mi na všetkých mojich mailových kontách geometrickým viac »

Jeden požičať, druhý vrátiť, tretí zúžitkovať? Takáto rozprávka sa dnes už nežije .

15.08.2016

Poznáte rozprávku o troch grošoch? Určite áno, jej princíp je jasný – jeden groš vraciate, jeden požičiavate a z jedného žijete. Ten „na život“ riešiť nebudem – používame ho viac »

Vybývané byty a vypriateľskované priateľstvá

04.04.2016

Môžu sa priateľstvá „vypriateľskovať“? V ostatnom čase sa totiž do našich slovníkov – vďaka neprispôsobivým občanom - úplne prirodzene zaradil výraz „vybývané byty“. To viac »

peniaze, euro, bankovky

Obchodný deficit EÚ s Čínou bol vlani 177 miliárd eur

22.05.2018 13:22

Európska únia zaznamenala vlani v obchode s Čínou deficit 177 miliárd eur, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

raketa Sarmat

Testy ruskej novinky sa končia fiaskom. Ospevovaná raketa nepreletí ani 35 km, tvrdia USA

22.05.2018 13:17

Nová ruská raketa ktorá má podľa skorších vyhlásení Kremľa prakticky neobmedzený dosah, neprešla testami a doletela do vzdialenosti nanajvýš 35 kilometrov.

migrant, utečenec, akcia, líbya, stredozemne more, loď

Islamský štát ma v Európe viac bojovník ako kedysi Káida, varuje analytička Globsecu Ráczová

22.05.2018 13:04

Je ťažké povedať, do akej miery sa podarilo bojovníkom zo Sýrie a Iraku vybudovať v Európe teroristické siete a spiace bunky, uviedla Orsolya Ráczová z Globsecu.

jon dunn

Atašé USA na Slovensku Jon Dunn: F16 je schopné lietadlo

22.05.2018 13:00

Aké stíhačky dostane slovenská armáda? Obranný atašé USA na Slovensku Jon Dunn hovorí, že lietadlá F16 Block 70 sú osvedčené a ponúkajú najmodernejšiu techniku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 22523x
Priemerná čítanosť článkov: 1325x

Autor blogu

Kategórie